خانه / یادداشت ها و مقالات / فحاشی و ابتذال در فرهنگ هیپ هاپ

فحاشی و ابتذال در فرهنگ هیپ هاپ

“اصل رپ یعنی فحاشی”
این نظر و کامنت یکی از مخاطبین هست جمله ای کامل و واقعی. در اینجا نمیخواهیم بگوییم این کلمه اشتباه است یا آن فرد را قضاوت کنیم. من هم تا حدودی این حرف را قبول دارم. اما چرا؟

۱- جریان حواشی
مخاطبی که در انبوهی از حواشی قرار میگیرد از طرف آرتیست ها و مخصوصا برخی رسانه ها در فضای مجازی که حواشی را بزرگنمایی میکنند و به آن دامن میزنند با مقاصدی مانند جلب توجه و افزایش ممبر و… در پی اون مخاطبان زیادی واکنش نشان داده و فحاشی میکنند.

۲- ابتذال فرهنگی
زمانی که دی جی کول هرک به آمریکا به محله برانکس سفر کرد به شدت تبعیض نژادی و فقر در آنجا وجود داشت با اینحال مردم در مهمانی ها در کنار هم میرقصدن و شاد بودن در شبی کول هرک با میکس صداها و زمزمه کلماتی روی آهنگ پایه گذار موسیقی هیپ هاپ شد بعدها آفریکا بامباتا با شعار عشق اتحاد و شاد بودن گروهی تشکیل داد و جنگ و کشتار را به سمت صلح سوق داد بعدها توپاک که در خانواده انقلابی و مبارز به دنیا آمده بود و تبعیض های نژادی را دیده و لمس کرده بود واقعیت‌های زندگیش و جامعه اش را در رپ بیان کرد و وقتی بهش برچسب تجاوز زدند به حمایت و مبارزه با زن ستیزی پرداخت.(و نمونه های تاثیر گذار فراوانی که وجود داشت)
برگردیم به ایران نگاه کنید به رپخوان ها مخصوصا رسانه ها و کانال هایی که از این جریان ها فقط فحاشی ها و مصرف مواد و لومپنیزم را جدا کرده نشان میدهند و بخشی مهم و اصالت و هدف جنبش که مبارزه با مشکلات اجتماعی و اتحاد و تغییر است را نمیگویند. چرا؟ چون در فرهنگ غالب ما از فحاشی و مصرف مواد و… بیشتر استقبال میشود از حاشیه سازی و سوژه ساختن برای جنجال بیشتر استقبال میشود همانطور که در فرهنگ غالب کشور وجود سوژه ای مثل هم تیمی ایران با پرتغال باعث جلب توجه همه به رونالدو و فحاشی به او میشود.
اینجاست که فرهنگ هیپ هاپ از فرهنگ *خمی  نشخوار میکند و آن را بازتولید میکند و دیگر نمی توان به هیپ هاپ حتی خرده فرهنگ گفت اینجاست که بازار شکل میگیرد و کالای آن فحاشی و حاشیه است کالایی بی ارزش ولی دارای خریداران زیاد!!!که گهگاهی برای بازار گرمی سوژه میسازند.
اینجاست کسی که بیشتر حاشیه سازی کند افراد بیشتری دورش جمع میشوند و به کسی که هدفدار فعالیت میکند هیچ توجهی نمیشود و صدای نسل جوان در این هرج و مرج خفه میشود.
آری. من به عنوان یک مخاطب نوعی میگویم اصل رپ یعنی فحاشی هایی پوچ و بیهوده در فضای مجازی یا یک موسیقی مصرفی که در جریان مین‌استریم و در خدمت سرمایه داران است و ربطی به خیابان و هنجار شکنی در بطن جامعه ندارد!!! و تمام کسانی که در این جریان بودند مسئول هستند.
این مطلب در درجه اول به عده ای از رپخوان ها اشاره میکند که از اوضاع جامعه سوء استفاده میکنند و بعد به مخاطبان ناآگاه که مهم ترین نقش را در این جریان ایفا میکنند.
بازار به دنبال تو می آید ولی تو باید به زیرزمین برگردی. فرانک زاپا

نویسنده: هامون

درباره ی admin

همچنین ببینید

رسانه “مصدر آگاهیِ نوگرا”

  وجود فناوری های ارتباطی برپایه وب ها و پادکست ها و بایشِ مجادلات در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *