خانه / یادداشت ها و مقالات / یادداشت مصرف گرایی در هیپ‌هاپ

یادداشت مصرف گرایی در هیپ‌هاپ

همانطور که میدانید در هیپ هاپ ایران از آغاز تابحال بدون شک مخاطبین مهم ترین نقش را ایفا کرده اند. در ابتدای جریان رپ فارسی این مخاطبین آن بودند که با توجه و حمایتشان به شکل های گوناگون موجب شکل گیری و پیشرفت رپ فارس شده اند.

سه جریان عمده و تاثیر گذار بر مخاطبین

۱- آرتیست ها

آرتیست ها با محتواها و اهداف گوناگون با الگو برداری ها و تجربه ها و شناخت های شخصی خود به انتشار آثار خود پرداختند. تعدادی از آثار دارای درگیری ها و دشمنی های شخصی بین آرتیست ها بود و همچنین این موضوع در شبکه های مجازی نیز وجود داشت.

 

۲- رسانه ها

با پیشرفت تکنولوژی و توسعه ی فضای مجازی هیپ هاپ ایران بالاخص رپ فارسی دچار تغییراتی شد. در این فضا رسانه ها پل ارتباطی بین مخاطب و آرتیست ها هستند.

رسانه های بسیاری جانبدارانه از برخی آرتیست ها حمایت کرده اند، رسانه هایی به تفسیر و تحلیل آثار پرداختند، رسانه هایی به حاشیه ها پرداخته و جنجال ساز بوده اند، رسانه های پول محوری هر نوع آثاری را انتشار داده اند، رسانه هایی مقالات و مستند هایی ارائه داده اند و نمونه های دیگر…

۳- جریان کشور

در این مطلب به هیچ وجه به تاثیرات مثبت و منفی جریان ها نمی پردازیم فقط همانطور که میدانید اکثر مخاطبان به شدت تحت تاثیر این جریان ها قرار گرفته اند و رنگ عوض کرده اند یا کور کورانه از آرتیستی حمایت کرده اند و از آنها بت ساخته اند یا دچار انحرافات اخلاقی شده و به یکدیگر و ارتیست ها فحاشی کرده اند و…

اما ریشه ی این رفتارها کجاست و چرا مخاطبین صرفا مصرف کننده این جریان ها هستند؟

در مطلب زیر به صورت علمی به علل این موضوع پرداخته ایم  و تا حد امکان متن را ساده بیان کرده ایم تا آسانتر قابل فهم باشد.

به عقیده اریک فروم نظریه پرداز معروف آلمانی انسان برخلاف حیوان دارای غریزه‌ی سازگاری با دنیای متغیر نیست، انسان در این رابطه توانایی استدلال کردن را آموخته که فروم این حالت را تنگنای انسان میداند. چرا تنگنا؟ چون از یک سو این توانایی موجب ادامه حیات و زنده ماندن میشود و از سوی دیگر انسان را وادار میکند به حل کردن دوگانگی های که اغلب حل شدنی نیست. مانند زندگی و مرگ، خیر و شر، تنهایی و نیاز به ارتباط با دیگران و… انسان ها نمیتوانند از این دوگانگی رها شوند فقط  با توجه به فرهنگ و شخصیت و اعتقادات خود نسبت به آنها واکنش‌ نشان میدهند.
در ادبیات ما نیز این دوگانگی اینطور بیان شده که هر چیزی ضد خود را در داخل خود دارد و آن را جزئی از نظام و ساختار آفرینش میدانند.
آزمودم مرگ من در زندگیست(مولانا)ظهور جمله اشیا به ضد است(شبستری)مقام خوف آنرا دان که هستی تو در او ایمن(مولانا)در وصل تو داشتم ز هجران تو بیم(حافظ)
تا اینجا مفاهیم کلی از دوگانگی را بیان کردم اما بیشتر هدف از نوشتن این مطلب واکاوی و دلیل دوگانگی‌ است که بیشتر افراد جامعه با آن دست و پنجه نرم میکنند برای مثال شاید دوگانگی که بیشتر در جامعه ما نمود پیدا میکند مذهبی بودن و بی مذهبی و خلاف مذهب بودن است، اندیشیدن و تظاهر به اندیشیدن، در جامعه بازیگر بودن یا تماشگر بودن، اعتراض کردن یا اعتراض نکردن، زیبایی و ترس از نازیبایی و بسیاری موارد دیگر….
دلیل این دوگانگی تلویحا در آگاهی ما نهفته است. ما انسان هایی آگاه نیستیم بلکه مالک آگاهی هستیم. تفاوت این دو بین شناختن و حفظ کردن است. شخصی که میداند و میشناسد کسی است که نسبت به امور آگاه است. اما شخصی که مطالب را صرفا حفظ میکند کسی هست که مطالبی که برایش خوانده شده و شنیده را حفظ میکند. پس اولی کسی است که دانش خود را در خدمت شناخت دقیق پدیده ها و تغییر تکاملی آنها میگیرد، پر واضح است دومی چنین نیست. در این صورت مغز انسان مانند صندوقی خالی است که پرونده ها را در خود به امانت نگه میدارد و در صورت لزوم استفاده میکند بدون آنکه هیچ نوع نگاه نقادانه ای به آن داشته باشد و در نهایت در جامعه ای که در آن قرار دارد بایگانی میشود. که این حالت انسان را به انسان ماشینی تبدیل میکند و مخالف انسان آزاد و اصالت انسانی است.
در آنچه ژان پل سارتر آموزش گوارشی یا تغذیه ای مینامد معرفت توسط معلم به شاگرد خورانیده میشود تا او را اشباع کند درصورتی که معرفت با اختراع و اختراع مجدد نشات میکند و از طریق پژوهشی بی وقفه و مستمر و امید بخش، که آدمیان در جهان و با جهان و با یکدیگر دنبال میکنند.
در بیانی دیگر مغزی که خالی است بطور منفعل برای دریافت امانت هایی از جهان خارج آماده است برای مثال میز من،‌ کتاب من، صندلی من و همه اشیا اجزائی هستند که باید درون من باشند. همانطور که من در اتاق کار خود قرار گرفته ام. آنها در دسترس آگاهی من قرار دارند نه در درون من.
پس در نتیجه با توجه به دوگانگی ها و تضادها و تعارض های حاکم بر جامعه و جریان هایی که رفتارها و اطلاعات خود را به مخاطب القا میکنند بیش از پیش نیاز به اندیشیدن توسط  مخاطبین احساس میشود. اندیشه ای که منجر به نظرات، نقدها و انتقادات سازنده و بجا در جهت حرکت و پیشرفت و تغییر در هیپ هاپ ایران میشود.

رسانه خورشید مشتاقانه آماده تعامل و گفتگو و دریافت نظرات شما مخاطبان عزیز است.

نویسنده: هامون

درباره ی admin

همچنین ببینید

رسانه “مصدر آگاهیِ نوگرا”

  وجود فناوری های ارتباطی برپایه وب ها و پادکست ها و بایشِ مجادلات در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *